امروز : شنبه, 02 تیر 1397

«اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً»

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور تاكيد نمود: با توجه به جايگاه حاكميتي وزارت كشور، تقويت شوراهاي اسلامي شهرها و شهرداری ها با هدف افزايش اختيارات و كارآمدي آنها به منظور اداره مطلوب شهرها از اولويتهاي وزارت كشور است. به گزارش روابط عمومی

 

 

 

 افشاني: تقويت شوراها و شهرداری ها از اولويتهاي وزارت كشور است


 

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور تاكيد نمود: با توجه به جايگاه حاكميتي وزارت كشور، تقويت شوراهاي اسلامي شهرها و شهرداری ها با هدف افزايش اختيارات و كارآمدي آنها به منظور اداره مطلوب شهرها از اولويتهاي وزارت كشور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی كه در مراسم اعطای احکام وزیر کشور در خصوص انتصاب شهرداران قزوين، سمنان، دزفول و بابل سخن مي گفت، افزود: آماده همه نوع همكاري و همفكري با شوراها و شهرداري ها به منظور رفع مشكلات و تقويت جايگاه آنها با بهره گیری از ظرفیت های قانونی هستيم.

وی همچنین بر همراهي و همكاري و همفكري مستمر شوراها، شهرداری ها و معاونتهای امور عمرانی استانداری ها به منظور پيشبرد اهداف مديريت شهري و رفع كاستي هاي اين حوزه تاکید نمود .

افشاني با اشاره به اينكه تقويت نهاد اجتماعي شورا سبب تقويت ساير نهادهاي اجتماعي هم خواهد شد، گفت: حمايت از شوراها بايد از اولويتهاي شهرداري ها و استانداري ها باشد زيرا شورا زماني موفق است كه مجموعه استانداري در كنارش باشد و هماهنگي و همفكري لازم بين آنها و شهرداري وجود داشته باشد.

وي با بيان اينكه مهمترين سرمايه شوراها و شهردار منتخب آنها اعتماد مردم است، تصريح كرد: شورا و شهرداری براي جلب مشاركت مردم در برنامه هاي مديريت شهري باید اعتماد شهروندان را با عملکرد مناسب خود جلب و با اجراي طرح ها و پروژه هاي موردنياز مردم رضايت آنان را كسب نمايند.

افشاني با بيان اينكه مردم زمانی به شورا و شهرداری اعتماد و در برنامه های مورد نظر آنها مشارکت می نمایند که مطمئن شوند اعتبارات درست هزینه می شود، افزود: بنابراين شوراها بايد بر نحوه هزينه كرد اعتبارات شهرداري ها و شهردار بر عملكرد مجموعه شهرداري و معاونت هاي عمراني استانداري بر عملكرد شورا و شهرداري نظارت دقيقي داشته باشند.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه با اشاره به محدوديتهاي مالي دولت براي كمك به شهرداري ها و با تاكيد بر اينكه دوران اداره شهر و شهرداري با اتكا به پول فروش نفت و كمك هاي اندك دولتي خاتمه يافته، تصريح كرد: در حال حاضر حركت شهرداري ها به سمت ايجاد درآمدهاي پايدار و جذب منابع مردمي و سرمايه گذاران براي اداره مطلوب شهر ضروري است

افشاني با اشاره به منابع عظيمي كه در شهرها و مناطق مختلف كشور براي ايجاد ثروت و سرمايه وجود دارد از شهرداران و اعضاي شوراها خواست كه ضمن تلاش براي شناسايي مزيت هاي شهر به منظور ايجاد درآمدهاي پايدار و اجراي پروژه هاي موردنياز مردم، براي جذب سرمايه گذاران داخل شهرها در جامعه اميد ايجاد نمايند.

شایان ذکر است در این مراسم علي صفري شهردار قزوين، سيد محمد ناظم رضوي شهردار سمنان، محمدعلي دوايي فر شهردار دزفول و محسن كبود فيروزجايي شهردار بابل؛ احکام وزیر کشور در خصوص انتصاب آنها را از مهندس افشانی دریافت نمودند.

 

 

 

 

افشاني: به کار گیری نیروی انسانی خارج از مقررات در شهرداريها ممنوع است

افشاني: به کار گیری نیروی انسانی خارج از مقررات در شهرداريها ممنوع است


معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور با تاکید بر اینکه به کارگیری حتي یک نفر بدون داشتن تخصص و خارج از مقررات در شهرداریها ممنوع است، گفت: حوزه منابع انساني شهرداریها با توجه به آسیب هایی که وجود نیروی انسانی مازاد ایجاد کرده، نیازمند توجه و رسیدگی ویژه به منظور ایجاد تحول در این زمینه می باشد.

و به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی كه در ديدار با جمعي از نمايندگان مجلس شورای اسلامی، روساي شوراها و شهرداران حوزه هاي انتخابيه سخن مي گفت، افزود: هم اکنون شاهدیم که بخش عمده درآمد بسياري از شهرداري ها صرف پرداخت حقوق می شود و عملا اعتباری برای اجرای پروژه های مورد نیاز مردم و ایجاد و تقویت زیر ساخت های شهر باقی نمی ماند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها به هیچ وجه نباید افراد بیکار و غیر متخصص را از روی دلسوزی بکار گیرند، گفت: شوراها و شهرداری ها باید این تفکر که شهرداری اداره کاریابی می باشد را از ذهن خارج نمایند زیرا مشکلاتی که وجود نیروی انسانی مازاد بدون صلاحیت و تخصص برای شهرداری ها ایجاد کرده، عملا شهرداری را از وظایف اصلی و شهر را از مسیر توسعه دور نگاه داشته است.

افشاني در عین حال اظهار کرد: شورا و شهرداری باید زمینه جذب افراد متخصص و دانشجویان ممتاز دانشگاه های معتبر را كه مي توانند با طرح ایده های خلاق و تعريف و اجراي پروژه هاي زيرساختي و طرحهاي درآمدزا و اشتغال زا براي شهر مفيد باشند، در شهرداری فراهم نمایند.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه با اشاره به محدودیتهای مالی موجود برای کمک به بیش از 1240 شهرداری و 33 هزار و 600 دهیاری، تصریح کرد: دیگر نمی توان شهرداريها را با كمك هاي ناچیز دولتي که حکم مسکن را دارند، اداره نمود و شوراها و شهرداري ها بايد بطور جدي در فكر ايجاد درآمد پايدار و توليد ثروت با اتکا به مزیت های شهر خود باشند.

افشانی تاکید کرد: توسعه واقعی شهر زمانی تحقق می یابد که شورا و شهرداری مزیتهای شهرها را بخوبی بشناسند و با رفتار صحیح و بدور از تبلیغات غیر واقعی بتوانند برای اداره شهر به جذب سرمايه گذار، مشارکت مردم و منابع مردمي اتکا کنند.

وی، وجود جاذبه‌هاي طبيعي و اقليم‌هاي متفاوت جغرافيايي برای جذب گردشگر و قرار گرفتن در سرراه های ترانزیتی اصلی کشور را از جمله مزیتهایی برشمرد که در صورت برنامه ریزی های صحیح برای تقویت زيرساختهاي صنعت گردشگري و ايجاد مجتمع هاي رفاهي- اقامتی و بازارچه هاي محلي می تواند برای شهرها درآمد پایدار و اشتغال ایجاد نماید.

 

گفتگو با شهردار

گفتگویی با شهردار

 

ضمن حمد و سپاس به خالق هستی بخش و درود بر آخرین سفیر الهی محمد مصطفی و خاندان پاک مطهرش و ائمه معصومین (ص) و بزرگ معمار انقلاب اسلامی امام راحل و آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون برای رهبر فرزانه ما، اینک که منتخبین شما اینجانب را برای شهرداری معرفی و تعیین نمودند از حسن اعتماد اعضای محترم شورای شهر سپاسگزارم ، اکنون با نگرانی از روند توسعه و پیشرفت شهر خرامه باداشتن همه مواهب طبیعی و الهی که شایسته آن است این نگرانی همراه با تعامل و همکاری و همراهی تمام اقشار مختلف ، و به چشم انداز و کارنامه مطلوب انشاالله ختم شود و فقط دعای خیر شما عزیزان بدرقه راه خدمتگزاری بنده ، بهترین و بالاترین هدیه شما به اینجانب خواهد بود و با آرزوی ساختن خرامه ای شایسته محبان اهل بیت (ع) و حضرت فاطمه الزهرا (س)

در دهه‌های اخیر با توسعه اقتصاد صنعتی، جمعیت شهرنشینی رو به افزایش نهاده و شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خاصی را حاکم کرده که سرفصل همه آن‌ها، جایگزینی مفهوم شهروندی به‌جای شهرنشینی است.

در شهرهای پیشرفته امروز، همه افراد جامعه خود را سهیم و شریک در مدیریت شهر می‌دانند و به نوعی در مسیر توسعه شهر تلاش می‌کنند و تعامل نزدیک شهروندان با مدیران شهری، شرایط مناسب و افزایش کیفیت زندگی را ایجاد می‌کند. که این فرهنگ می بایست در شهر ما هم ایجاد گردد . هر چند مهاجرت بسیاری از شهروندان حکایت از عدم درامد کافی در این شهرستان دارد که آن هم انشاا.. با یاری خداوند و ایجاد بسترهای مناسب که از جمله ی آن تاسیس کارخانه های سیمان و فولاد شهرستان و اتمام مسیر خرامه به نیریز و دیگر مسیرها رفع خواهد شد.

من به نوبه خود اعلام می کنم که : خرامه، با اتکا به پیشینه فرهنگ و تمدن خود، می‌تواند الگوی شهر مذهبی ، زیبا و  خلاق  باشد.

مهندس ایزدی در سخنان خود به عنوان شهردار خرامه با اشاره به اینکه  خرامه شهری است که شاید نظیر آن در کشور کم باشد اظهار داشت: عنوان شهر فاطمه الزهرا (س) وپوشش اسلامی زنان و دختران شهرمان نه تنها برای این شهر بلکه برای تمام کشور افتخار بزرگی به حساب می‌آید و این خود نشان از مذهبی بودن شهرمان دارد.

شهر زیبا ساخته نمی شود مگر با مشارکت و همکاری عمومی تا آنجا که ما با عنوان شهرداری می توانیم در این راه قدم بر میداریم و با توجه بیشتر به فضای سبز و نظافت عمومی و در بخشهایی، فعالیت های عمرانی این امر را دنبال خواهیم کرد اما بعضی از شهروندان با عدم رعایت نظافت عمومی و شهروندی ، باعث ایجاد مشکلات و اختلال در این امور می شوند. چرا که در بخشهایی از شهر کسبه از جدول خیابان بعنوان سطل زباله استفاده می کنند و تعداد زیاد تابلو های فرعی باعث نازیبایی سیما و منظر شهر هستند ، که مطمئن هستم تمام شهروندان آن را از نزدیک دیده اند اما امان از رعایت قانون و رعایت بهداشت و نظافت عمومی. همچنین در بعضی از محلات بعد از جمع آوری زباله ها شهروندان اقدام به گماردن سطل های خود در کوچه و معابر می کنند که این خود از عدم همکاری با سیستم شهرداری حکایت دارد و انشا ا.. که از همین امروز با چنین ناهماهنگی هایی روبرو نخواهیم شد.

شهر خلاق، با مدیریت تعاملی توسعه پیدا می‌کند و مشارکت شهروندان، فرآیند برنامه‌ریزی را توسعه می‌دهد و هرچقدر آموزش‌های فردی توسعه پیدا کند، رسیدن به اهداف نیز آسان‌تر و نزدیک‌تر می‌شود.

مهندس ایزدی :باید برنامه محور در شهر حرکت کنیم .

وی تصریح کرد: اگر من شهردار ، روزی نسبت به مشکلات شهری بی توجه باشم دیگر شهردار نیستم و موضوعات و مسائل شهری باید دغدغه همیشگی مدیران شهری باشد.

برای مشارکت شهروندان در اقدامات اقتصادی شهرداری باید اعتماد شهروندان به شهرداری افزایش یابد و مطالبه گری میان شهروندان و شهرداری باید نسبت دو طرفه پیدا کند. نه اینکه مثل تعداد زیادی از شهروندان فقط دنبال ارائه خدمات شهرداری به ایشان باشند اما دریغ از پرداخت کوچکترین عوارض قانونی که حق مسلم شهرداری است ایشان تقاضای همه نوع خدمات از شهرداری دارند اما زمان پرداخت عوارض فقط دنبال چانه زنی و سفارشات به جهت عدم پرداخت عوارض هستند. در این مدت کوتاه که بنده بعنوان شهردار خادم شهروندان بودم به عینه مشاهده کرده ام ومی بینم که 90 درصد مراجعین به شهرداری با همین طرز تفکر به شهرداری مراجعه می کنند.

ایزدی خاطر نشان کرد:  شعار بنده کار و خدمت صادقانه است و تاکنون وارد هیچ فعالیت سیاسی و حزبی نشده و نخواهم شد و در تلاش هستم از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود برای توسعه و پیشرفت شهرم گام بردارم.

وی ادامه داد: برای شهر خرامه برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت در دستور کار خواهیم داشت .

وی تاکید کرد: نگرش شهروندان باید نسبت به شهرداری  تغییر کند و همانطور که شهروندان هزینه آب و برق را می دهند، نسبت به پرداخت هزینه زندگی شهری نیز متقاعد شوند که به تبع آن شهرداری بتواند هجم عظیمی از بدهی های قبلی و بارهای مالی را پرداخت نماید.

وی افزود: باید نگاهمان را از وضعیت فعلی تغییر دهیم و بدانیم هیچ ارگانی به شهرداریها کمک نخواهد کرد و به تبع همه مطالبه گر هستند و ما باید بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.

شهردار خرامه افزود: امیدواریم با هم افزایی مردم و شهرداری شاهد پیشرفت و توسعه شهر باشیم.

وی ادامه داد: کار تنها شعاری است که ما در هر فعالیتی داریم و همیشه به دنبال این هستیم که با استفاده از تمام ظرفیت‌ها شهر را مدیریت کنیم.

وی کم کردن دیوار بی‌اعتمادی بین مردم و شهرداری را یکی از مهمترین اقدامات شهرداری دانست و راه اندازی سیستم پیام گیر و سامانه تلگرامی شهرداری و همچنین کانال تلگرامی وسایت شهرداری و شورای اسلامی شهر را پلی جهت ابراز مشکلات و گزارش عملکرد متقابل شهرداری به جهت رفع نواقص بیان نمودند.

وی با بیان اینکه بالابردن انگیزه کارکنان شهرداری رسالت مهم معاونت اداری و برنامه ریزی خواهد بود  و رفاه و معیشت آنها در اولویت قرار می گیرد، گفت: پرداخت حقوق پرسنل شهرداری اولویت مهمی است که خواب را از چشم من ربوده است چرا که می دانم پرسنل شهرداری در پرداخت اجاره و قسط و معیشت خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند.

وی در پایان اظهار داشتند که امیدواریم در سایه توجهات الهی و حمایت مسؤولین و همراهی و همدلی شما همشهریان مهربان و دلسوز در آینده شاهد خدمات بیشتر و بهتر و شکوفایی هر چه تمام‌تر شهرمان باشیم.

 

حضرت آیت الله خامنه ای: مهم ترین اولویت کنونی تامین مسکن زلزله‌زدگان و بازسازی مناطق تخریب‌شده و آسیب‌دیده است

حضرت آیت الله خامنه ای: مهم ترین اولویت کنونی تامین مسکن زلزله‌زدگان و بازسازی مناطق تخریب‌شده و آسیب‌دیده است


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بازدید از مناطق زلزله‌زده در جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان در جمع مسئولان استانی و محلی و جمعی از فرماندهان نظامی و انتظامی، وظایف مسئولان را در قبال زلزله‌زدگان استان کرمانشاه، بسیار سنگین خواندند و تاکید کردند: مهمترین اولویت کنونی، مسئله تامین مسکن زلزله‌زدگان و بازسازی مناطق تخریب‌شده و آسیب‌دیده است که باید با پشتیبانی دستگاه‌های مختلف نظامی و غیرنظامی و با مدیریت متمرکز و کار جهادی و با سرعت عمل لازم، انجام گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، ایشان با تاکید بر اینکه مردم آسیب‌دیده باید پیشرفت کار را حس کنند، گفتند: در این زمین‌لرزه، وسعت مناطق آسیب‌دیده زیاد است و اگرچه شهر سرپل ذهاب و برخی شهرهای دیگر خسارات سنگینی دیده‌اند اما برخی روستاها به کلی ویران شده‌اند که حادثه مهمی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مصائب و سختی‌ها و گرفتاری های زلزله‌زدگان افزودند: ما چون خودمان به حادثه زلزله مبتلا نشده‌ایم، شاید متوجه مصیبت زلزله‌زدگان نشویم. کسانی که تا دیروز در کنار خانواده خود در یک مسکن، با آرامش زندگی می‌کردند، به یکباره هم زندگی خود را از دست داده‌اند و اکنون در فصل سرما همه زندگی آنان در یک چادر خلاصه شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه باید اهمیت این حادثه را متوجه شد تا بتوانیم به اهمیت وظایف خود پی ببریم، خاطرنشان کردند: در حوادثی همچون زلزله، یکی از موارد مورد نیاز در همان ساعات اولیه، موضوع نجات است که در این منطقه به دلیل حضور بموقع ارتش، سپاه و نیروی انتظامی، مسئله نجات تقریباً به شکل قابل قبولی انجام شد.

ایشان خاطر نشان کردند: با توجه به بازدیدی که از برخی مناطق زلزله‌زده داشتم و با توجه به گستردگی منطقه آسیب‌دیده، اگر موضوع نجات در همان ساعات اولیه به سرعت انجام نمی‌گرفت، تلفات قطعاً چندین برابر میزان فعلی بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد خود با مسئولان دولتی در زمان زلزله بم، گفتند: در پی آن جلسات، ستاد مدیریت بحران شکل گرفت تا در همان لحظات اولیه حوادث طبیعی، این ستاد وارد عمل شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، موضوع «امداد» را بعد از موضوع «نجات» یکی دیگر از مسائل مهم در حوادث و بلایای طبیعی برشمردند و افزودند: اگرچه در امداد نیز سرعت مورد نیاز است اما امداد، فوری و تمام‌شدنی نیست زیرا در هر برهه از زمان، بخش‌های مخصوص به خود را دارد.

ایشان تاکید کردند: در حادثه‌ای همچون زلزله، در مراحل اولیه امداد، تامین نیازهای فوری همچون غذا، آب، امکانات زندگی و لباس مورد توجه است اما بعد از این مراحل، مهمترین مرحله جمع‌آوری نخاله‌ها در شهرها و روستاها و سپس تامین مسکن است که کار عظیم و دشواری است و باید حتماً انجام گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی، سرعت عمل در ساخت خانه‌های مردم آسیب‌دیده و همچنین تامین وسایل گرمایشی را ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: برای انجام این مسئولیت سنگین، مدیریت متمرکز لازم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از زحمات مسئولان بویژه دستگاه‌ها و نهادهایی که کمر همت بستند و از همان ابتدای حادثه بطور جدی وارد عمل شدند، گفتند: علاوه بر تمرکز مدیریت، کار جهادی و پیگیری مستمر کارها و سرعت عمل باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

زیر مجموعه ها

اعضای شورا

سید نورالدین ایزدی 

الیاس کشاورز

صمد یزدانبخش

الهام ایزدی

علی اکبر زارع

اوقات شرعی

نظرسنجی

عملکرد شهرداری خرامه را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 33%
خوب - 22.3%
متوسط - 14.6%
ضعیف - 30.1%

كل آرا: 103
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 22 سپتامبر 2015 - 00:00

احادیث

امام مهدی (سلام الله علیه) : أكثِرُوا الدُّعاءَ بِتَعجيلِ الفَرَجِ فَإِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم. براى تعجيل در فرج بسيار دعا كنيد، كه مايه گشايش در كار شما است. كمال الدّين - ص 485