امروز : چهارشنبه, 04 مرداد 1396

«اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً»

اجلاس بین المللی مجمع شهرهای اسلامی با حضور رئیس جمهوری در قزوین برگزار شد

اجلاس بین المللی مجمع شهرهای اسلامی با حضور رئیس جمهوری در قزوین برگزار شد

 

 

پنجمین اجلاس بین‌المللی مجمع شهرهای اسلامی (WAIC) يكشنبه سوم ارديبهشت با اهداف توسعه پایدار، شکوفایی شهری و فرصت ها و چالش ها در شهرهای اسلامی و با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، در پنجمین مجمع بین المللی اجلاس شهرهای اسلامی نمایندگانی از سازمان ملل متحد، سفرا، جمعي از شهرداران و روساي شوراهای اسلامی شهرهای بالای 50 و جمعی از اندیشمندان علوم شهری و علوم دینی کشورهای عراق، ترکیه، هندوستان، بنگلادش، فلسطین، اندونزی، چین، مراکش، پاکستان و افغانستان حضور داشتند.

در ابتداي اين اجلاس مارکو کامیار معاون مالی و اقتصاد شهری برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل از دولت ها و شهرها در حوزه شکوفایی شهری حمایت می کند.

وي افزود: ما با دولت ها و شهرها جهت حمایت از شهرسازی و مرکز اسکان بشر سرو کار داریم و همچنین در چهار موضوع جوانان، جنسیت، تغییرات اقلیمی و حقوق بشر به فعالیت ویژه در حوزه شهری به فعالیت می پردازیم.

وی اظهار کرد: برنامه های ما در شهرداری ها با هدف استفاده از ظرفیت جوانان برای توسعه شهرها و اشتغالزایی آنها پیگیری می شود.

معاون مالی و اقتصاد شهری برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد یادآور شد: این که چه اقداماتی باید انجام دهیم تا با آن ها به توسعه و پیشرفت برسیم در برنامه شکوفایی شهری ملل متحد گنجانده شده است.

مارکو کامیار تصریح کرد: این برنامه راهکارها و طرح هایی برای شکوفایی و سعادت شهری ارائه می کند.

وی اضافه کرد: راهکارهایی برای افزایش درآمدهای شهری به شکلی ویژه در این برنامه در نظر گرفته شده است و در آن همچنین برای شهرداران نیز طرح هایی برای رسیدن به درآمد پایدار ارائه شده است.

معاون اقتصاد شهری برنامه اسکان بشر سازمان ملل در پایان پیشنهاد داد تا دبیرخانه ای برای اجرای برنامه های پیشرفت و توسعه شهری در ایران تشکیل شود.

 

در ادامه مسعود نصرتی شهردار قزوين و رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی گفت: تجربه شهرهای موفق را باید برای پیشبرد برنامه های شکوفایی شهری مورد توجه جدی قرار داد.

وي افزود: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد جمعیت زمین در شهرها ساکن هستند و سازمان ملل نیز پیش بینی کرده که این رقم در آینده به 80 درصد افزایش می یابد.

وی اظهار کرد: افزایش فقر، دسترسی ناکافی به امکانات شهری و مسکن، رقابت شغلی و اقتصادی نابرابر و نارسایی امکانات شهری، ویرانی محیط زیست، ناکافی بودن خدمات بهداشتی، کمبود آب و بحران های اجتماعی نظیر اعتیاد از چالش های جدی پیش روی شهرهای جهان است که باید برای رفع آنها از هم اکنون تلاش کرد.

نصرتی در ادامه گفت: در حال حاضر بیش از یک چهارم جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل داده اند که هرکدام از آنها میراث فرهنگی و تمدن اسلامی و سبک زندگی خاص خود را دارند که می توان با استفاده از آنها و پیش بینی برنامه های مورد نیاز و برنامه ریزی صحیح، زمینه رشد و شکوفایی شهری را در این جوامع پدید آورد.

وی در ادامه به اهداف برگزاری این اجلاس اشاره کرد و گفت: تاکید بر حقوق سکونت انسان در اسلام و ایجاد نهضت جهانی شهرهای اسلامی، توجه به هویت و ارزش های مشترک و توجه به رویکردهای جدید بر مبنای سکونتگاه های اسلامی از رویکردهای این اجلاس است.

رئیس مجمع جهانی شهرهای اسلامی به نقش برنامه ریزی مدیریت شهری برای رفع چالش های درون شهرها اشاره کرد و افزود: مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک از پاک ترین شهرهای جهان بود که در یک بازه زمانی به آلودگی زیادی مبتلا شد و در ادامه جزو آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفت اما با برنامه ریزی مدیران شهری در مدت زمان کوتاهی توانست به شکل اولیه خود بازگردد.

نصرتی اضافه کرد: سئول پایتخت کره جنوبی نیز در دهه ۸۰ که حمل و نقل آن توسط اتوبوس ها انجام می شد سطح رفاه و خدمات شهری بسیار پایینی داشت اما با برنامه ریزی های درست و اجرای سیاست های حمل و نقل پاک اکنون به یکی از پاک ترین شهرهای جهان تبدیل شده است.

وی افزود: سنگاپور شهری که زمانی در فقر و آلودگی به سر می برد در آستانه ۵۰ سالگی استقلال خود امروز به سرزمینی با پنج میلیون و ۴۰۰ هزار جمعیت تبدیل شده که سال گذشته توانست بیش از سه برابر جمعیت خود گردشگر جذب کند و اکنون این شهر رتبه دوم سرمایه گذاری سرانه بین المللی را جذب کرده است و توانسته جزو ۱۴ صادر کننده موفق جهان باشد.

شهردار قزوین گفت: امروز راه حل های متفاوتی برای حل معضلات در جوامع شهری پیش روی ما است و نگاه ویژه به توسعه پایدار در هزاران مثال و تجربه شهرهای دیگر نتایج خوبی داشته است بنابراین ایجاد شهرهای با هویت و سرمایه های اسلامی و رساندن آن به توسعه پایدار بدون شک امکان پذیر می باشد.

نصرتی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در شهر قزوین با همه محدودیت ها ثابت کردیم که می توانیم با درایت و تدبیر از ۲۷ هزار تجربه خوب و عالی که از سال ۱۹۹۶ توسط سازمان ملل برای رشد و شکوفایی شهری انتخاب شده است، استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از این تجربیات سبب شده تا ما در بین ۶۴ شهر از ۳۸ کشور بتوانیم به عنوان پایلوت شکوفایی شهری در جهان مطرح باشیم.

شهردار قزوین در پایان گفت: ما توانستیم با اتکا به تجربیات موفق سایر شهرها بدون فروش شهر بیش از ۲۰ طرح کلان مدیریت شهری را با بهره برداری از جدید ترین دستور کارهای شهری در دوران دولت تدبیر و امید اجرایی کنیم.

در ادامه لوح برنامه اسکان بشر ملل متحد به دکتر روحانی اهدا شد.

 

سپس حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور طي سخناني با تاکید بر اینکه "ساختمان ها باید محل آرامش مردم باشد نه ابزار سود آوری"، اظهارداشت: پیدا کردن منابع مشروع و سالم درآمدی برای شهرها ضروری است و دولت آماده همکاری و تهیه لوایح لازم است.

وي افزود: تامین هزینه های شهر از مسیرهای نادرست مانند تراکم فروشی، فروش حقوق مردم و نسل ها است.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه با بیان اهمیت جستجوی راههای ایجاد درآمد مشروع برای شهرها، اظهارداشت: اگر شهرها و شهرداری‌ها نیازمند منابع درآمدی هستند، بایستی به فکر منابع درآمدی سالم برای اداره آنها بود و دولت آماده است با تهیه لوایح لازم برای شهرداری‌ها و اداره شهرها از طریق منابع مشروع اقدام کند.

دکتر روحانی با تسلیت سالروز شهادت امام موسی بن جعفر(ع) و طلب توفیق از پیامبر(ص) و خاندان رسالت و ائمه هدی(ع)، اظهار داشت: در دنیای امروز موضوع مدیریت شهری و اداره زندگی مردم، بویژه در یک شهر بزرگ، جزو مدیریت‌های سخت و پیچیده است.

رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه تمدن‌های بزرگ بشری معمولاً در کنار شهرها بوجود آمده و علم و فناوری و تمدن در شهرهای بزرگ ظهور و بروز پیدا کرده است، گفت: برای درک و فهم تمدن اسلامی، بهترین راه آن است که بعد از مطالعه کتب و آثار گذشتگان به آثار باقیمانده معماری در شهرهای مهم اسلامی و تمدنی که از مشرق زمین، شبه جزیره هندوستان، ساحل مدیترانه و شمال آفریقا و کشورهای مهم خاورمیانه از جمله کشور بزرگ ایران نگاه کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: آثار تمدنی در شهرهای بزرگ و نوع معماری‌ و ساختمان‌های بزرگ این شهرها از مهندسی، ابتکارات، دوستی و برادری میان مردم و استفاده درست از طبیعت در گذشته با انسان سخن می‌گویند.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: در آثار بزرگ تمدنی در کشورهای مختلف جهان و از جمله کشورهای اسلامی، ریشه معماری شهرها و ساختمان‌ها از فرهنگ و اعتقادات مردم نشأت می‌گیرد و مساجد، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به عنوان مرکزیت شهرها، قبل از محله‌های مسکونی مردم، مد نظر بوده است.

دکتر روحانی افزود: مسجد محل اجتماع مردم و جایگاهی است که مردم با هم برای انجام مراسم دینی و فرهنگی‌شان‌ در آنجا شور و مشورت می‌کنند. حتی تصمیم برای دفاع از شهرها از مساجد آغاز می‌شود و مسجد به عنوان مرکز فرهنگی محسوب می‌شود که مردم با آداب و رسوم و مسیر زندگی آشنا می‌شوند.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: مدارس و دانشگاه‌ها، معمولاً در کنار مساجد ساخته می‌شوند و مقبره بزرگان دینی، مذهبی و حتی فرهنگی و هنری معمولاً در کنار مساجد ساخته می‌شوند و سپس در کنار این فرهنگ و هویت، اقتصاد ظهور و بروز یافته و بازار ساخته می‌شود و بازار مکانی است که صادرات و واردات، شهری و روستایی و حتی بین کشورها از آنجا آغاز می‌شود و بازار همچنین به عنوان بخشی از مراکز تولیدی فرهنگی و هنری محسوب می‌شود. بنابراین ابتدا فرهنگ و هویت و سپس اقتصاد و اداره آن، شکل می‌گیرد و در کنار فرهنگ، اقتصاد و علم، محل سکونت مردم تشکیل می‌شود و همزمان این مراکز مسکونی با اماکن تولیدی و کشاورزی پیوند می یابند.

دکتر روحانی تصریح کرد: از تمدن گذشته می‌آموزیم که از سوداگری در خانه‌سازی، شهر ایجاد نمی‌شود و می‌آموزیم که ریشه‌های فرهنگی، اساس شهرسازی است و نحوه معماری‌ها هم به گونه‌ای است که مردم بتوانند، راحت‌تر زندگی کنند، نه آنکه ساختمان‌ها پرسودتر ساخته شود.

رییس‌ جمهور اظهارداشت: ساختمان باید محل سکونت و آرامش مردم باشد و به همین دلیل آن را مسکن نام‌گذاری کردند و در چنین حالتی است که نیازمندی‌های فرهنگی جوانان و نیز نیازمندهای اقتصادی و ارتباطات فرهنگی و اجتماعی مردم، تعریف و تبیین می‌شود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه متأسفانه در بسیاری از اهداف بلند شهرسازی فاصله ایجاد شده و به مسایل فرهنگی و حتی حریم خصوصی و شرایط اجتماعی مردم، کم‌توجهی می‌شود، گفت: شهرها باید مکانی امن برای همه مردم باشد و نحوه ارتباط مردم در آن به راحتی شکل بگیرد و زنان و کودکان جامعه با کمال امنیت و آرامش بتوانند در آنجا رفت و آمد کنند. لذا قبل از هر چیز امنیت و آرامش شهروندان حائز اهمیت است.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: تأمین درآمدهای شهری از منابع نادرست و فروختن فضایی که به مردم تعلق دارد و در اختیار گذاشتن تراکم عظیم در اختیار یک سرمایه‌داری که می‌تواند همه خانه‌های آن محل و اطراف را تحت تأثیر قرار دهد، نه تنها از لحاظ فرهنگی و دینی، حتی از لحاظ آرامش و زیبایی بصری نیز صحیح نیست.

دکتر روحانی افزود: ساختمان‌های بلند مانند سد بزرگی جلوی دید صدها و هزاران خانه را می‌گیرد و حتی دیدن آسمان و ستاره‌ها را برای مردم دشوار می‌سازد و از لحاظ شهرسازی نادرست است.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: آیا باید برای تأمین درآمد شهری، حقوق مردم بدون اجازه آنها فروخته شود؟ و برای حقوق شهری و زندگی و رفاه مردم، ارزش کاملی قایل نبود؟

دکتر روحانی اضافه کرد: در ظاهر پارک و محل تفریحی برای رفاه و اوقات فراغت مردم ایجاد می‌شود، اما مهم‌تر از تأسیس این پارک این است که پول آن از کجا تهیه شده است. اگر باغات شهرها، تغییر کاربری داده شده و با پول آن، پارک ایجاد شده باشد، آیا این می‌تواند اقدامی به نفع مردم، باشد؟

رییس‌ جمهور تصریح کرد: بدترین تأمین درآمد برای شهرها و شهرداری‌ها، فروختن حقوق مردم، فضاهای سالم شهری و نابود کردن باغ‌ها و درختان کهنسال است و این بدتر از آن است که نفت را فروخته و از پول آن برای حقوق کارمندان استفاده شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اگر نفت به عنوان یک حق بین نسلی محسوب می‌شود و باید پول آن سرمایه‌گذاری شود، فضاهای شهری، کوه‌ها، مراتع، دریاچه‌ها و تالاب‌ها هم جزو منابع بین نسلی هستند.

رییس‌ جمهور گفت: همانطور که حق نداریم ساختمان‌هایی که مربوط به میراث فرهنگی است ویران کرده و به فروش برسانیم تا به جای آن آثار باستانی، برجی بپا شود، این حق را هم نداریم که محیط زیست و باغات زیبای اطراف شهرها را تخریب کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت آماده تهیه لوایح برای اداره شهرها از طریق منابع مشروع است، گفت: نباید آینده شهرها و راحتی مردم را از بین ببریم. اگر قرار است تراکم بفروشیم تا برای شهر تونل، بزرگراه و پل درست کنیم این فایده‌ای ندارد، چرا که در نتیجه همین فروش تراکم، جمعیت محلات و شهر افزایش می‌یابد و همان بزرگراه و خیابانی که از پول تراکم ساخته شده است تبدیل به پارکینگی بزرگ می‌شود و مشکل ترافیک نیز حل نمی‌شود.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه اگر بناست برای حل مسایل شهری اقدام کنیم، باید اقدامی جامع و همه جانبه را مدنظر قرار دهیم، افزود: برخی مشکلات زیست‌محیطی و شهری پیچیدگی‌هایی دارد که رفع آنها، نیازمند زمان طولانی‌تری است. اما بخشی از مشکلات محیطی و شهری، هست که می‌شود آنها را در زمان کوتاه‌تری حل و فصل کرد.

دکتر روحانی اظهار داشت: وقتی نیروگاه‌های ما در کنار شهرها و با نفت کوره کار می‌کنند، وقتی خودروهای فرسوده در شهرها تردد می‌کنند، وقتی کیفیت گازوییل و بنزین مصرفی خودروها و سوخت مورد استفاده برای گرم کردن خانه‌ها باعث آلودگی محیط شهری و محیط زیست می‌شوند، این مشکلات را می‌توان در مدت کوتاه‌تری حل و فصل کرد.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: خودرو برای تأمین رفاه مردم است و اگر قرار باشد همین خودرو سلامت محیط زیست و آسایش ما را ضایع کند، قطعاً نمی‌تواند در چارچوب ایجاد یک شهر سالم و محیط زیست مناسب بکار ما بیاید. ما نیازمند نوعی از مدیریت و اداره پایدار هستیم که در آن حفظ محیط زیست و توجه به چنین مسایل جانبی در زندگی مردم مورد توجه باشد.

دکتر روحانی گفت: باید در زمینه مسایل زیست محیطی سرمایه‌گذاری کنیم و یکی از آسانترین و پرسودترین راه‌های سرمایه‌گذاری این است که از سرمایه همان سوخت نابجایی که از آن برای وضعیت جدید در خودروها، استفاده می‌شود برای سالم‌سازی شهرها‌، استفاده کنیم.

رییس‌ جمهور اضافه کرد: امروز در بعضی از شهرها، توانسته‌ایم، وضعیت را بهتر از قبل کنیم، به عنوان مثال چند روز پیش که به استان فارس سفر کردم، آقای استاندار می‌گفت که در سال 95 هیچ روز آلوده‌ای نداشتند، در حالی که در سال‌های قبل به طور متوسط بین 150 تا 200 روز در سال هوای آلوده داشتند. البته درست است که طبیعت، باد و باران نیز به این اتفاق در استان فارس کمک کرده باشد، اما اینگونه نیست که همه عوامل مؤثر بر وضعیت محیط زیست، خارج از اختیار و کنترل ما باشند، بلکه یکسری از این مسایل نیز از سوی ما قابل کنترل و مدیریت است و باید با مدیریت مناسب بر آنها حداقل بخشی از مشکلات زندگی مردم را حل و فصل کنیم تا زندگی راحت‌تری داشته باشند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه معتقدم اجرای پروژه‌های بزرگ و مهم در شهرهای بزرگ باید با رأی و نظر مردم، اجرا شود، اظهارداشت: درست است که مسایل عادی و معمولی به طور معمول براساس قوانین و مقررات موجود اداره می‌شوند اما اینکه اجرای مشکل ترافیک در یک شهر، از طریق ساخت پل و بزرگراه باشد یا ساخت مترو، بهتر است با رأی و نظر مردم، تعیین شود.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: با نظر مردم و مدیریت یکپارچه و هم‌افزایی دستگاه‌ها بهتر و راحت‌تر می‌توانیم شهرهای بزرگ را اداره کرده و اهداف توسعه بلندمدت شهرها را محقق کنیم و درآمد لازم را برای مردم ایجاد کرده، فاصله طبقاتی را در شهرها کم کنیم و حاشیه نشینی را از بین ببریم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: تسهیل امکان استفاده از فناوری‌های نو و استفاده از آنها در اداره شهرها و در یک کلام، ایجاد شهرهای هوشمند و الکترونیک یکی از وظایف و رسالت‌های مهم همه ماست. امروز در تهران و شهرهای بزرگ، شاهد هستیم که استفاده از فناوری‌های نوین و فضاهای مجازی، چقدر در خرید مردم، رفت و آمد آنها و حمل و نقل شهری، تأثیر مثبت داشته است.

رییس‌ جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به در پیش بودن انتخابات شوراها و با ابراز خوشحالی از اینکه، اداره‌کنندگان شهرها و روستاهای کشورمان در شوراها از سوی مردم برگزیده می‌شوند، گفت: آراء مردم در انتخاب آعضای شوراها، می‌تواند تأثیر چشم‌گیری در نحوه اداره شهرها و اعمال نظرات آنها در این رابطه از طریق نمایندگانشان داشته باشد.

دکتر روحانی در بخش پایانی سخنانش با تأکید بر لزوم برقراری ارتباط نزدیک‌تر بین شهرهای کشورهای مختلف با شهرهای کشورمان، اظهار داشت: باید از تجربیات یکدیگر برای اداره شرایط نوین شهرهای، خودمان و توسعه گردشگری میان این شهرها، استفاده کنیم. مردم ما می‌توانند با سفر به شهرهای بزرگ دیگر کشورها تجربیات جدید زیادی بیاموزند و مردم شهرهای دیگر کشورها نیز می‌توانند با سفر به شهرهای ایران از جمله همین شهر قزوین از آثار باستانی و زیبایی‌های این شهر و زیبایی‌های چشمگیری که طبیعت در اطراف این شهر و دیگر شهرها و استان‌های ایران ایجاد کرده است، بهره ببرند و این تعاملات می‌تواند بستری برای تبادل فرهنگی و تجاری و افزایش رفاه و آسایش مردم، باشد.

 

در ادامه دكتر معصومه ابتكار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست طي سخناني گفت: بدون توجه به شاخص های زیست محیطی، رسیدن به شکوفایی شهری ممکن نیست.

وي با اشاره به نقش محیط زیست در تامین زندگی سالم برای شهروندان، افزود: امام صادق(ع) فرموده‌اند زندگی طیبه در شهرها جز با سه چیز شامل هوای پاک، آب فراوان و گوارا و زمین سالم و آماده برای کار و زراعت خوش نمی‌شود که این روایت می‌تواند کلید اصلی بحث‌های ما در مدیریت شهری باشد.

ابتکار ادامه داد: در شهرهای اسلامی باید با اتکا به فرهنگ و تمدن غنی اسلامی، با تلفیق تجربه و فناوری بتوان از محیط زیست محافظت کرد و یک زندگی خوب و با کیفیت را برای شهروندان رقم زد.

این مسئول در ادامه به فعالیت های صورت گرفته در زمینه رشد و شکوفایی شهری مطابق با محیط زیست در قزوین اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های خوبی در این شهر انجام شده است به طوری که این شهر به عنوان نمونه و الگو یا پایلوت برای برنامه شکوفایی شهری انتخاب شد و این گام مهمی برای کشور و قزوین به شمار می رود.

ابتکار تصریح کرد: امیدواریم در این شهر و بسیاری از شهرهای دیگر جهان اسلام بتوانیم شاخص های لازم برای شکوفایی شهری محقق سازیم و دستاوردهای قابل قبولی را هم راستا با فرمایش امام صادق(ع) برای حیات طیبه و زندگی سالم در شهرها داشته باشیم.

ابتکار با اشاره به برنامه های جهانی پیش بینی شده در حوزه شکوفایی شهری، افزود: در این رابطه یک دستور کار جهانی با اهداف 17 گانه با عنوان توسعه پایدار را در اختیار داریم که در سطح کشور نیز آنها را پیش می بریم.

وی ادامه داد: شهرهای سالم و قابل زیست یکی از اهداف 17 گانه توسعه پایدار محسوب می شود که با موضوع مدیریت شهری و بهبود کیفیت زندگی رابطه مستقیم دارد بنابراین در چنین اجلاس هایی می توان از تجربیات شهرها برای یکدیگر در این زمینه استفاده کرد.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه به برنامه شکوفایی شهری ملل متحد اشاره کرد و گفت: برنامه شکوفایی شهری به بحث بهره وری و اقتصاد شهر، محیط زیست، عدالت در شهر، موضوع زیرساخت‌ها و کیفیت زندگی و همچنین حکمرانی و مقرراتی که می‌تواند یک شهر را به سمت یک شهر سالم و قابل زیست پیش ببرد، می‌پردازد.

ابتکار در پایان گفت: شهرهای ما باید برای زندگی کردن، قابلیت لازم را داشته باشند که این شاخص را باید تعریف کرده و مطابق با آنها برنامه داشته باشیم.

 

در نشست عصر اين اجلاس رضا پور وزیری رایزن آژانس اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران گفت: مدیریت های شهری باید به دنبال پیاده سازی برنامه های توسعه پایدار باشند تا شاهد ایجاد شهرهای توسعه یافته باشیم.

وي افزود: شکوفایی شهری مراحلی بالاتر از توسعه پایدار را دنبال می کند به گونه ای که تمام ارکان محیط زیستی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کنار هم قرار می گیرند و شهری سالم، مولد، پویا و شاد را شکل می دهند.

وی اظهار کرد: جمعیت زیادی در شهرها اسکان دارند و به همین دلیل این مکان ها بستر توسعه پایدار محسوب می شوند، پس باید اهداف 17 گانه توسعه پایدار شهری توسط دولت های محلی یعنی مدیریت شهری در دستور کار جدی قرار گیرند.

وي با بیان اینکه سازمان ملل در سپتامبر سال 2015 اهداف توسعه پایدار را تصویب کرده است،اظهارکرد: در این سال مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای همکاری و همراهی مشترک کشورها در مسیری مشخص، سند توسعه پایدار را به تصویب رساند.

پوروزیری با بیان اینکه اهداف توسعه هزاره نیز 9 هدف را دنبال می کرد،گفت: این سند مباحث زیست محیطی را در دستور کار خود قرار داده بود.

وی افزود: اهداف توسعه پایدار در سال 2009 برنامه های خود را آغاز کرد و در سال 2015 برنامه های مختلفی برای اجرای آن تعیین شد.

رایزن آژانس اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اینکه کشورها باید تلاش کنند تا به اهداف سند توسعه پایدار از سال 2015 تا 2030 دست یابند، عنوان کرد: توسعه پایدار به معنای تامین نیاز جوامع بدون نیاز به منابع آیندگان است و توسعه ای موزون، همه جانبه و مطلوب محسوب می شود.

پور وزیری به تبیین 17 هدف سند توسعه پایدار پرداخت و گفت: پایان دادن به فقر و گرسنگی، ایجاد زندگی سالم و ارتقای رفاه، آموزش با کیفیت، برابری جنسی و در دسترس بودن آب سالم و فاضلاب از جمله اهداف توسعه پایدار است.

وی اضافه کرد: دسترسی به انرژی پاک و مقرون به صرفه، رشد اقتصادی پایدار و شغل شایسته، ارتقای زیرساخت ها، کاهش نابرابری و برقراری عدالت و ایجاد شهرها و جوامع پایدار و تاب آور از دیگر اهداف توسعه پایدار به شمار می رود که مدیریت شهری باید به آنها توجه جدی داشته باشد.

رایزن آژانس اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران در پایان الگوی تولید و مصرف پایدار، اقدام های لازم جهت مبارزه با تغییرات اقلیمی، ارتقای اکوسیستم و جلوگیری از نابودی تنوع زیستی، جامعه پایدار و صلح آمیز و احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار را از دیگر اهداف برنامه توسعه پایدار برشمرد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

اعضای شورا

سید نورالدین ایزدی 

ذبیح اله محسن زاده 

محمد مسعود کشاورز

سکینه دهقانی

صحبت اله کرمی

اسماعیل بذرافکن

الهام ایزدی

اوقات شرعی

نظرسنجی

عملکرد شهرداری خرامه را چگونه ارزیابی میکنید؟

عالی - 33%
خوب - 22.3%
متوسط - 14.6%
ضعیف - 30.1%

كل آرا: 103
اين نظرسنجي به پايان رسيده است on: 22 سپتامبر 2015 - 00:00

احادیث

حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196